Вовна – натуральний матеріал, точніше волосяний покрив тварин (кіз, овець, верблюдів). Вона дуже схожа на людський волосся за своєю структурою, тому для людини, приємно дотик вовни до шкіри.
Шерсть і її корисні властивості
- Шерсть дозволяє дихати тілу. У вовни висока звивистість волокон, яка не перешкоджає вільній циркуляції повітря, що в свою чергу сприяє диханню шкіри.
- Шерсть відмінний терморегулятор. Вона може і гріти, і охолоджувати, залежно від обставин. Це відбувається також завдяки звитості волокон. За рахунок цієї властивості вовни в ній утворюються повітряні мікропорожнечі, що представляють собою повітряний прошарок, яка грає роль стабілізатора температури.
- Еластичність вовни. Вона з легкістю приймає будь-яку форму, а потім з легкістю розправляється. Пружність і еластичність вовняних волокон забезпечує довговічність цього матеріалу. Шерсть досить довго зберігає чудовий зовнішній вигляд.
- Вона відмінно вбирає вологу. Вовняні волокна здатні поглинати в себе і благополучно віддавати вологу в зовнішнє середовище (до 30% від власної ваги), залишаючись при цьому сухим на дотик.
- Шерсть очищає саму себе. Це пов’язано з активною циркуляцією повітря. Справа в тому, що повітря, яке проходить крізь шерсть, забирає з собою частинки бруду і пилу. Під час підвищеної вологості цей ефект посилюється. За антибактеріальну очищення волокон відповідає ланолін (тваринний жир на ворсинках).
- Вовна нейтралізує різні запахи і отруйні речовини. Шерстинки складаються з гідрофобного білка. Гідрофобний білок, в свою чергу, містить амінокислоти, які нейтралізують отруйні речовини і вуглекислоту людського поту. Це доведено науковими дослідженнями.
- У вовни сприятлива енергетика. Вона схожа на енергетику матері. Шерсть дивно впливає на немовлят, чудово їх заспокоюючи.
- І, напевно, головне – вовна лікує людину. Вовняні волокна заспокоюють гострий біль, вони лікують артрит і ревматизм, допомагають впоратися із застудами і вірусними захворюваннями. Шерсть допомагає в лікуванні радикуліту, пролежнів, при переломах.
Уявляєте, ШЕРСТ – це практично єдиний матеріал, який люди беруть від природи, не порушуючи при цьому тонкої гармонії з нею, тобто, нікого не вбиваючи, і нічого не руйнуючи.
Властивості вовни
*** Виробництво вовни не вимагає будівництва величезних заводів, і запаси цієї сировини легко відновити поки існує тваринництво. Шерсть можна стригти або вичісувати багаторазово. Пориста структура дозволяє застосовувати щадні безпечні рослинні барвники, а все виробництво вовняної пряжі можна здійснювати без шкідливих технологій. І хоча велике різноманіття сучасних матеріалів штучного походження, вовняні речі займають все більш важливе місце в побуті людини – адже здоров’я займає не останнє місце в списку наших цінностей. Чудові побутові, профілактичні і лікувальні якості виробів з вовни виходять з основних її властивостей.
Чудова терморегуляція Це властивість вовни знає кожен. Вовняні волокна мають дуже низьку теплопровідність, тобто через вовняну перешкоду до тіла не проходять ні мороз, ні жар (у сауні, наприклад) і, одночасно, шерсть не випускає наше власне тепло і підтримує дуже комфортну температуру тіла.
Висока гігроскопічність Гігроскопічність – здатність поглинати воду. Саме це чудова властивість робить вовняна білизна, вовняний одяг і вовняні постільні приналежності такими корисними, т. к. разом з вологою відводяться і токсичні речовини. На хорошій гігроскопічності вовни заснована дія системи багаторазових підгузників, де вовняні штанці вбирають стільки вологи, що дозволяють повністю відмовитися від памперсів і їх побратимів для догляду за малюками.
Трохи біохімії: основою волокна вовни є білок кератин, який становить 70-85% маси. Великий вміст в кератині активних груп, що взаємодіють з водою (-NH2, -OH), зумовлює високу гігроскопічність вовняного волокна. Воно має найбільше вологопоглинання серед усіх волокон. Під дією води шерсть інтенсивно набухає, а тривале кип’ятіння або пропарювання волокна призводить до його руйнування. («Хімічна будова і властивості текстильних волокон.» Методичні вказівки для студентів технологічних спеціальностей).
Електростатичні властивості Шерсть зменшує позитивну іонізацію на поверхні тіла людини. Це властивість настільки важлива, що про нього варто було б говорити частіше. Справа в тому, що позитивні іони діють на людину дуже гнітюче, електростатичну напругу відкриває ворота для безлічі недуг і хвороб, а шерсть може допомогти ще у витоків проблеми. Кажучи іншими словами — електричні заряди не створюються і не зникають, вони лише перерозподіляються між дотичними тілами, тобто у результаті взаємодії з вовною, поверхню нашого тіла набуває настільки необхідний негативний електричний заряд, звільняючись від шкідливого позитивного.
Трохи біології: Доктор Альберт Крюгер ще в 50-ті роки проводив дослідження в галузі мікробіології та нейробіології і з’ясував, що надлишок позитивних іонів викликає надвиробництво серотоніну – дуже активного гормону, який передає імпульси між нервовими клітинами мозку, контролює апетит, сон, настрій і емоції людини. Результатом надмірного виділення серотоніну при позитивної іонізації є роздратування, напруженість, виснаження, гіперфункція щитовидної залози, запаморочення, головний біль, депресія, неспокій і інші неприємності.
А ось перелік позитивних якостей негативно заряджених іонів, наведений у медичному довіднику
- сприяють здоровому обміну речовин, зняттю напруги, освіженню організму і підвищення інтелектуальних здібностей;
- знижують частоту онкологічних процесів;
- значно знижують електростатичну напругу від працюючих телевізорів і комп’ютерних моніторів;
- усувають запахи;
- надають сприятливий оздоровчий вплив при захворюванні органів дихання, гострих і хронічних захворювань ЛОР-органів, при алергії. При цьому істотно зменшується ризик ГРЗ та інших вірусних інфекцій, підвищується імунітет.
*** Вовна пружна, еластична, міцна, має звитісті волокна (чим тонше шерсть, тим вона більш звита). Звивистість сприяє отриманню пухкої пухнастою і пружною пряжі, а так само збільшення терміну носіння виробів. Завдяки хорошій пружності вовняні вироби не мнуться і довго зберігають гарний зовнішній вигляд. Вовна гігроскопічна, тобто здатна поглинати воду. При високій вологості вона може увібрати в себе до 33% вологи щодо власної ваги, не будучи мокрою на дотик і повільно віддає її в навколишнє середовище. Коефіцієнт теплопровідності у вовни нижче, ніж у багатьох текстильних волокон. Саме тому вовняна постіль є найбільш теплою.
Основна речовина, з якої складається шерсть: кератин — відноситься до групи білкових (протеїнові) речовин. Шерсть у всі часи цінувалася за свої цілющі властивості. Ще в давнину люди позбувалися зубний та головний болі, обмотуючи голову вовняною хусткою.
Вовняні вироби особливо рекомендуються людям, що страждають на радикуліт або ревматизмом. Радикуліт — захворювання, пов’язане з хребтом. Людям, що страждають на радикуліт, протипоказано спати на пуховій постелі. У нічні години температура тіла трохи знижується, і людина намагаючись зігрітися, закутується в ковдру, але скидає його через деякий час, так як йому стає занадто спекотно. Вологе тіло миттєво переохлаждается і вранці ми вже не в змозі повернути шию або нагнутися. Це відбувається тому, що тіло, яке потребує в сухому теплі, не отримує його під пуховою ковдрою, яка не пропускає повітря. Шерсть ж вбирає вологу, дозволяє тілу дихати і нейтралізує шкідливі речовини, які виділяє з потім шкіра.
Завдяки тому, що шерсть, з якої робляться наші вироби, не оброблена хімікатами та барвниками, в ній збережені її біологічні властивості і настільки корисний для здоров’я ланолін.